+90 212 2 800 800       +90 506 776 93 33

Cilt Hastalıkları

Akne(Sivilce)

Akne tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır.
Devamını Oku

Egzama/Atopik Dermatit

Atopik dermatit döküntü ve kaşıntıya neden olan kronik ve alevlenmelerle seyreden bir deri hastalığıdır. Genellikle ailesinde astım, alerjik rinit gibi atopi (alerji) öyküsü bulunan kişilerde görülür.
Devamını Oku

Mantarlar

Derinin yüzeysel olarak mantar sporlarından bulaşması sonucunda meydana gelen hastalıklara derinin mantar hastalıkları veya tıp dilinde epidermomikoz denir. Bir mantar türü olan mierosperum furfur’un vücudumuzda meydana getirdiği kronik seyirii hastalığa Ptyriasis versicolor adı verilir. Mantar genellikle göğüs ve sırtta sütlü kahve renginde lekeler şeklinde belirir.
Devamını Oku

Leke Tedavileri

Malezma türü lekeler genellikle kadınlarda yüz bölgesinde gebelik sonrası ya da doğum kontrol hapı kullanımıyla ortaya çıkarlar.
Devamını Oku

Gece Yanığı(Zona)

Zonanın ilk bulgusu, derinin belirli bir bölgesinde yanma batma tarzında ağrı ve duyarlılık artışıdır. Bu ağrı, döküntünün gelişmesinden 2-3 gün önce döküntü alanında başlar.
Devamını Oku

Yüz Kırışıklıkları

Yaşlanan deri sarkar ve üzerinde çizgiler, kırışıklıklar ve oluklar gelişir. Derideki bu değişiklikliklerin şiddeti genetik eğilime, deri fototipine ve çevresel faktörlere maruz kalmaya göre değişir.
Devamını Oku

Varis Nedir? Varis Tedavisi

Varisler genişlemiş, kıvrımlaşmış ağrılı yüzeyel toplar damarlardan oluşur ve toplar damarcıklardaki valvlerin (kapakçıklar) fonksiyonun bozulması sonucu gelişirler.
Devamını Oku

Vitiligo

Vitiligo edinsel ya da kalıtsal olabilen, tüm dünyada sık rastlanılan, progresif, her yaş grubunu etkileyebilenbir pigment bozukluğu hastalığıdır.
Devamını Oku

Ürtiker (Kurdeşen)

Ürtiker kelimesi Latincesi “Urtica” olan ısırgan otundan gelmektedir ve ciltte oluşan döküntü ısırgan otunun deride yaptığı reaksiyonu anımsattığından bu isim verilmiştir.
Devamını Oku

Uyuz Hastalığı ve Tedavisi

En az 2500 yıldır insanlarda görülen bir akar hastalığıdır.Tüm dünyada heryıl 300 milyon uyuz tanısı konulmaktadır. Bu hastalık kişisel hijyene bağlı olmadan her yaş ve ırkta görülebilmektedir. Fakat iyi tanı ve tedavi yöntemleri geliştiğinden, uyuz kalıcı bir hastalık olmaktan çıkmıştır.
Devamını Oku

Tinea Versicolor

Tinea versicolor deri yüzeyindeki bir mantarın aşırı üremesi ile oluşan yaygın rastlanılan bir deri hastalığıdır.
Devamını Oku

Skuamöz Hücreli Karsinoma

Skuamöz Hücreli Karsinoma (SHC) deri kanserleri içinde ikinci sıklıkta yer alan bir kanser türüdür. SHC derinin epitelyum denen dış tabaka hücrelerinden kaynağını alır. Orta yaşlı ve yaşlı kimseler, özellikle açık tenli ve güneşte fazla kalmış kişilerde görülür. Zamanında tedavi edilmezse vücudun diğer alanlarına yayılabilir. SHC genellikle zımpara kağıdı görünümündeki aktinik keratozların üzerinde çıkar.
Devamını Oku

Skleroterapi

Skleroterapi bacaklardaki varisleri tedavi eden bir yöntemdir. Sklerozan bir madde damar içine direk olarak enjekte edilir ve damar duvarlarında bir enflamasyon (iltihabi reaksiyon) meydana gelir. Varisler birkaç hafta veya ayda kaybolurlar.
Devamını Oku

Siğil ve Tedavileri

Siğil derinin üst tabakasının, virüs enfeksiyonu sonucu aşırı gelişimi ile karakterli kanser dışı oluşumudur. Siğile sebep olan virüs Human Papilloma virüs (HPV) dür. Siğiller genellikle deri rengindedir, dokunmakla yüzeyleri pürüzlüdür, fakat bazen düz ve pürüzsüz yüzeyli olabilir. Siğillerin şekilleri bulundukları bölgeye göre değişebilir.
Devamını Oku

Sedef Hastalığı

Psoriasis, Grekçe kaşıntı anlamına gelen 'psora' kelimesinden köken alır. Sedef hastalığı olarak da bilinir
Devamını Oku

Seboreik Keratoz

Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir.
Devamını Oku

Sebase Hiperplazi (Sebase Adenom)

Sebase adenom veya sebase hiperplazi yağ bezlerinin genişlemesi için kullanılan bir terimdir.
Devamını Oku

Rosacea

Rosacea yüzde kızarıklık ve şişme ile karakterize yaygın bir deri hastalığıdır. Sıklıkla erişkin aknesi olarak bilinir. Yüzün orta kısmında başlayıp, yanak, alın, çene ve burnu tutan kızarıklık olur. Bazen kulaklar, sırt ve göğüste etkilenebilir. Hastalık ilerlediğinde küçük kılcal damar genişlemeleri ve üzerinde küçük kırmızı kabartılar meydana gelir. Bununla beraber aknedeki (sivilce) siyah noktalar yoktur.
Devamını Oku