+90 212 2 800 800       +90 506 776 93 33
 

FİBROBLAST (FİBROCELL-KÖK HÜCRE TEDAVİSİ) İLE PRP AYNI MI?

PRP hastanın kendi kanından elde edilen bir çeşit ‘aşı’ dır. Fibroblast (Fibrocell) Tedavisi ise hastaya yapılan bir biyopsi materaylinden hazırlanır. Elde edildikleri dokunun farklı olduğunu baştan bilmekte yarar vardır.

Kullanım amaçları bir biriyle örtüşür. Her ikisinde de hastanın ve hekimin beklintileri hemen hemen aynıdır. Amaçlanan sonuç aynı olmakla birlikte farklı tedavi yöntemleridir. Her ikisine de Kök Hücre Tedavisi demek daha doğrudur. Ancak Fibroblast (Fibrocell) Hücre Tedavsi direkt kök hücre tedavisi iken PRP indirekt kök hücre tedavisidir. Bu temel farklılık PRP nin var olan hücrelerin aktive edilmesi anlamına gelir. Yani PRP de hastanın mevcut trombosit sayısı ile yetinilme zorunlululuğu vardır. Hastanın özellikle trombosit sayısı düşük olduğunda elde edilecek etkinin PRP ile daha düşük olacağını baştan kabul etmek gerekir. Ancak Fibroblast (Fibrocell) Hücre Tedavisinde hücre sayısını laboratuvar ortamında arttırılması temel kaidedir. Böylece uygulama materyali içerik açısından son derece zengin hale getirilmiş olur. PRP Tedavisinde uygulama bölgesine göre etkinlik daha kısa süreli iken Fibroblast (Fibrocell) Tedavisinde bu etki 6 yıla kadar devam edebilmektedir.

PRP diğer tedavi seçenekleri ile mutlak uyum sağlamaz iken Fibroblast (Fibrocell) Tedavisinde diğer tedavi seçenekleri ile uyum mümkündür.

Hastanın bütçesi ve ihtiyacı göz önüne alınarak bir tedavi planı çıkarmak her zaman için daha doğrudur. Bu anlamda hastanın öncelikle bir doktor muayenesi olmasında ardından kararı doktor ile beraber vermesinde daha büyük yarar vardır.


Size daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
Telefon: +90 212 2 800 800
Mobil: +90 532 238 19 19
Online Randevu İçin Tıklayınız