31 Ekim 2018 In Cilt Hastalıkları By admin

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Dökülmesi pek çok kişide rastlanan bir problemdir. Tek bir nedene bağlamayanın doğru olmayacağı bir sorun olan saç kökü olması kadın, erkek ve çocuklarda görülen belli başlı bir sorun olmaktadır. Saç dökülmesi insanlarda farklı durumlar ile ortaya çıkabilir. İnsanları etkileyen bir takım sorunlar saç dökülmesini beraberinde getirebilir. Yani her insanda görülen saç dökülmesinin nedenleri farklı sebeplere dayanabilir.

Saç Dökülmesi Neden Ortaya Çıkar?

İnsanın saç derisinde yaklaşık 100 bin adet vardır ve bu saçlar bir takım nedenlere bağlı olarak dökülme gösterebilir. Bu dökülmeler özellikle saçın yıkanması ve taranması sırasında görülür. Belirli bir miktarı kadar dökülen saçlar normal kabul edilmektedir. Fakat gün içerisinde 200 adedi aşan saç teli saç dökülmesi olarak adlandırılmaktadır. Yani saç dökülmesi sorunu için döktünüz saçları takip etmeniz gerekecektir. Bazı insanlar duşa girdiğinde ya da saçlarını taradığında saçlarının akar gibi döküldüğünden bahsetmektedir. İşte bu durum bir hastalık olarak nitelendirilerek saç dökülmesini bariz bir şekilde ortaya koymaktadır.

Saç Dökülmesi Meydana Getiren Olaylar Nelerdir?

Saç dökülmesini birkaç neden halinde incelemek doğru olacaktır. Çünkü saç dökülmesini ortaya çıkartan birbirinden farklı nedenler bulunmaktadır. Saç dökülmesini tetikleyen belli başlı unsurlar şu şekildedir:

  • Beslenme şekli: Saçlarımız saç kökleri ile saç derisine bağlıdır ve vücudumuza aldığımız besinler kan dolaşımdaki damarlar yolu ile saç derinize aktarılır. Yani vücudumuza aldığımız besinler saçlarımızı doğrudan etki etmektedir. Vücudumuzdaki besinlerin faydalı olması ve saç köklerini beslemesi gereklidir. Aksi takdirde yeterli olarak beslenemeyen saçlar sağlığını kaybederek dökülme sorunu yaşayabilir.
  • Hormonal bozukluklar: Hormonlar vücudunuzun her noktasına etki etmektedir. Bu etkiler hem yararlı hem de zararlı olabilir. Hormonların uzun bozulması saç dökülmesini de beraberinde getiren problemler yaratabilir. Bu nedenle özellikle tiroit gibi sorunu olan kişilerde saç sağlığı ile ilgili problemler sıklıkla görülmektedir.
  • Genetik faktörler: Özellikle erkek bireyleri son derece etkileyen bir problem olarak genetik faktörler saç dökülmesini tetiklemektedir. Erkeklerde yaşanan kellik sorununun oldukça yüksek bir payı genetik faktörlere bağlı olmaktadır.
  • Stres: Saç dökülmesi sadece fizyolojik olaylara bağlı olarak değil psikolojik olarak da ortaya çıkabilir. Fazla stres vücuttaki pek çok yapıyı bozduğu gibi saç sağlığında bozarak saç dökülmesine neden olmaktadır.
  • Dış faktörler: Hava koşulları ya da fazla güneş ışığına maruz kalmaz saç yapısındaki Kimyasalı bozabilir ve bu durumda saç sağlığına zarar verebilir. Hava kirliliği de saç sağlığını bozan etkenlerin başında gelmektedir.

Saç Mezoterapisi İle Saç Dökülmesi Nedenlerini Ortadan Kaldırın

Saç dökülmesinin birbirinden farklı nedenler olsa bile asıl neden saç sağlığının bozulması olmaktadır. Yaptıracağınız saç mezoterapisi uygulaması ile sağlığınızı yeniden kazanabilir ve saç dökülmesine kalıcı olarak ortadan kaldırabilirsiniz. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bu işlemi daha önce hiç yaptırmamışsınız iletişim numaralarımızdan merak ettiğiniz her sorunun cevabını alabilirsiniz.

No Comments

Your email address will not be published.

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi